IV Gladius – pokaz systemu „Bogowie wojny: Robert E. Lee”

„Generał Lee uniósł się w swoim siodle i jeszcze raz spojrzał w kierunku kępy drzew, oddalonej  o około  milę.  Piętnaście tysięcy żołnierzy czekało na jego znak, by ruszyć do decydującego ataku na centrum wojsk Unii.

Czy natarcie w tym miejscu to właściwa decyzja? Czy powinien poprowadzić je generał  Longstreet? Czy artyleria osłabi wystarczająco przeciwnika przed szturmem piechoty? Czy generał Stuart zdoła osłonić flankę przed kawalerią Unii?

Los całej armii, całej  bitwy, a nawet całej wojny spoczywał na jego barkach. Barkach wodza naczelnego Armii Północnej Wirginii.”

„Bogowie wojny: Robert E. Lee” to historyczna gra bitewna, przeznaczona do  rozgrywania wielkich bitew połowy XIX wieku, dzięki której zostaniesz wodzem  naczelnym całej armii. Twoim zadaniem będzie opracowanie planu bitwy, zarządzanie  podległymi Ci generałami i wyznaczenie im zadań odpowiednich do ich zdolności oraz charakterów. Realizację tych zadań utrudnia nowatorski i atrakcyjny system mgły wojny, dzięki któremu na początku bitwy Twoja wiedza o poczynaniach przeciwnika będzie minimalna, co zmusi Cię do „czytania” terenu i przewidywania ruchów wrogiej armii. Wszystko to sprawia, że naprawdę poczujesz jak to jest być wodzem naczelnym wielkiej armii z połowy XIX wieku.

Jednostki w grze symbolizują całe pułki i brygady liczące około 1500-2000 żołnierzy, dzięki czemu z łatwością można rozegrać największe bitwy epoki, takie jak Alma, Gettysburg, czy Solferino. Figurki w skali 6 mm dają natomiast wrażenie dowodzenia wielką armią, składającą się z tysięcy żołnierzy. Od Twoich decyzji będą zależały losy całej bitwy. Czy jesteś gotów przyjąć to wyzwanie?

„BW: Lee” zostało stworzone przez zespół GM Boardgames, a wydawcą gry jest Bolter.pl. Pokaz systemu na konwencie Gladius odbędzie się w sobotę (21 maja 2022).