IV Gladius – pokaz systemu „Rangers of Shadow Deep”

Witamy w mrocznym i niebezpiecznym świecie Cieniogłębi. Rozległym królestwie permanentnie okrytym czarnymi chmurami, gdzie lęgnie się zło i spisek. Cieniogłębia przez minione stulecia przyczyniała się do upadku pogranicznych królestw. Tocząc swe chmurzyska przez nie wchłaniała je i powoli rozszerzała się. Teraz nowe królestwo stoi na pograniczu morza ciemności. Król wie, że jest to tylko kwestią czasu nim jego kraina zostanie pochłonięta. Rozesłał wici, aby przybyli bohaterowie i stawili czoła mrokowi. Pomoc jest jednakże daleko, jeżeli w ogóle kiedykolwiek nadejdzie. W tej chwili obrona królestwa spada na Strażników, bandę wielce wprawnych wojowników. Są wyszkoleni by działać niezależnie lub w małych grupach, aby wytropić i zwalczać stworzenia mroku. Do ich zadań należą zapuszczanie się do Cieniogłębi, aby pozyskać informacje, ratowanie więźniów, przeprowadzanie rajdów czy walka z wrogiem działaniami opóźniającymi. Ich jest wojna, która nie może być wygrana. Jednakże każde ich małe zwycięstwo jest kolejnym dniem dla ludu królestwa, kolejnym dniem życia i nadziei. Jeśli uda im się odpowiednio długo utrzymać wroga na dystans, to kto wie, może zdarzy się cud.

„Rangers of Shadow Deep” („Strażnicy Cieniogłębi”) to stołowa gra przygodowa, stworzona do samodzielnej rozgrywki lub we współpracy z grupą do czterech graczy. Każdy gracz tworzy postać – Strażnika – która będzie odzwierciedlać go na stole. A także wyruszy na serię misji, aby zbadać Cieniogłębię i walczyć z siłami zła knującymi nad zniszczeniem ich królestwa. W trakcie tych misji gracze dowiedzą się więcej o tajemnicach mrocznego królestwa. Będą mogli także zobaczyć jak ich bohaterowie rosną w siłę i zdolności, umożliwiające im stawienie czoła większym zagrożeniom. „Rangers of Shadow Deep” („Strażnicy Cieniogłębi”) została obmyślona tak, że wszyscy gracze walczą po stronie życia, natomiast siły zła kontrolowane są przez zestaw prostych zasad określających ich działania. Działa to zupełnie inaczej niż w figurkowych grach bitewnych, gdzie gracze stają naprzeciwko siebie.

Autorem „Rangers of Shadow Deep” jest Joseph A. McCullough, twórca takich tytułów jak „Frostgrave”, „Ghost Archipelago”, „Oathmark”. Pokazy systemu na konwencie Gladius przeprowadzi Tomasz Hebel. Odbędą się one w sobotę i niedzielę (21 i 22 maja 2022).