IV Gladius – pokaz systemu „Saga”

Na tegorocznym Gladiusie będziecie mogli zapoznać się z jednym z bardziej popularnych systemów para-historycznych w Polsce. Mowa o grze SAGA, czyli osadzonym w różnych epokach od antyku aż po średniowiecze systemie skirmishowym.

To gra o ugruntowanej już pozycji w świecie bitewniaków w Polsce. Ma spore grono aktywnych graczy i organizowane są dość duże turnieje. Pierwotnie SAGA powstała z myślą o wiekach mrocznych (Era Wikingów), ale obecnie system ma już dodatki do Ery Magii, Ery Krucjat, Ery Hannibala oraz Ery Inwazji Plemion Barbarzyńskich. My zaprezentujemy Wam Erę Wikingów oraz jeszcze jedną Erę… ale zobaczymy którą.

Rdzeniem SAGI jest innowacyjny system Zwojów Bitewnych (Battleboards). Każdy z nich zawiera zdolności, które odzwierciedlają cechy tradycyjnie przypisane danym armiom. Np. Wikingowie potrafią zadać bardzo duże straty (niekiedy kosztem własnym), Bizantyjczycy (Era Krucjat) wykorzystują synergię między swoimi oddziałami, a np. Władcy Dziczy (Era Magii) potrafią przywoływać żywiołaki.

Niezależnie od ery, zwój obsługiwany jest za pomocą Kości Sagi, które co turę należy przeznaczyć na poszczególne aktywności lub aktywacje. Daje to spójne połączenie zasad specjalnych poszczególnych frakcji ze znanym z gier planszowych zarządzaniem zasobami. Gra jest szybka i dostarcza sporo emocji. Dodatkowo wymusza zaplanowanie działań w danej turze. To dobra propozycja, jeżeli chcesz wejść w świat bitewniaków historycznych (bardziej w ujęciu popularno-naukowym), a nie chcesz od razu malować 200-300 figurek.

Zapraszamy zarówno w sobotę, jak i w niedzielę (21 i 22 maja). Pokazy przeprowadzi ekipa Saga Grand Melee Poland.