IV Gladius – pokaz systemu „Mortal Gods”

Z dniem dzisiejszym rozpoczynamy prezentację systemów bitewnych, które będą pokazywane na IV edycji konwentu Gladius, oraz innych punktów programu imprezy. Pierwszym systemem jest „Mortal Gods”, którego pokaz przeprowadzi w tym roku Karol Siadul.

***

Jest wiele możliwości, by pomóc wyobraźni znaleźć się w antycznej Grecji: „Assassin Creed Odyssey”, „300” czy „Cyklady”. „Mortal Gods” to kolejna opcja do realizacji tego celu. Jest to gra figurkowa, w której kierujemy małymi grupkami greckich wojowników. Oddział złożony z hoplitów, lekkozbrojnych peltastów oraz procarzy i oszczepników ma do wykonania zadanie specjalne takie jak przeniknięcie na tyły wroga, przejęcie bądź zniszczenie zapasów lub wybicie nieprzyjaznych oddziałów. Analogiczna grupa (dowodzona przez drugiego gracza), składająca się z podobnie wyposażonych zbrojnych stara się przeszkodzić w wypełnieniu misji i zarazem zrealizować własne cele.

Akcja gry toczy się w okresie wojny peloponeskiej. Zatem oprócz sił reprezentujących greckie państwa-miasta (na czele z Atenami i Spartą) możemy spodziewać się aktywności Persów, Traków a nawet Kuszytów! Dla miłośników bardziej epickiego podejścia do historii stworzono możliwość wystawienia jednostek wywodzących się z mitologii: cyklopów, harpii, centaurów oraz półboskich herosów!

„Mortal Gods” to system, w którym nasze siły składają się z kilkunastu modeli wykonanych w skali 28 mm. Figurki reprezentują bohaterów, oficerów, słynnych hoplitów oraz lekką piechotę. Gra toczy się na powierzchni o wymiarach 90 na 90 cm, reprezentującej pole starcia. Aktywacja oddziałów odbywa się w sposób naprzemienny i losowy – poprzez losowanie kamieni pozwalających na wykonanie akcji konkretnym rodzajem jednostek. Do rozpatrywania efektów działania używa się specjalnych kości sześciościennych. Czasami przebieg bitwy zostanie przerwany przez interwencję bogów lub omen.

Wszystkich chętnych do poznania tej niszowej, acz ciekawej i atrakcyjnej gry zapraszam na IV edycję konwentu Gladius. Będzie ona prezentowana w pierwszym dniu imprezy: 21.05.2022 (sobota).